Obria včela

Včela je najdôležitejším a najužitočnejším hmyzom prírody. Život hmyzu môžete mať od teraz aj vo svojich domácnostiach.

Túto 3D puzzle obriu včelu si môžete postaviť bez lepidla. Telo obrej včely je vyrobené z čiernej lepenky. Krídla sú v zlatom prevedení.

Čas skladania: 15min

Veľkosť: 17 x 23 x 8 cm

Krajina pôvodu: Holandsko

Materiál: Papier 

30,00 €

Vedecký názov obrej včely medonosnej je Apis Dorsata

Ich farba je dosť podobná európskej včele medonosnej, so zlatými, čiernymi a bledými pásmi na bruchu a s chlpatým hrudníkom. Sú to bylinožravce a žijú z nektáru a peľu. 

Včely hrajú vo svetovom ekosystéme rozhodujúcu úlohu. Včela medonosná je v skutočnosti najdôležitejším samostatným druhom opeľovača na svete, ktorý zabezpečuje ľuďom a zvieratám jedlo potrebné na prežitie. Keby neboli včely medonosné, nemali by sme ovocie ani zeleninu, ako sú jablká, brokolica a uhorky.

Napriek tomu, že má včela tak dôležitú prácu, má pomerne krátku životnosť, ktorá závisí od toho, či ide o včelu dronu, robotnicu alebo kráľovnu. Drony (včely vyliahnuté z neoplodnených vajíčok) žijú asi osem týždňov. 

Sterilné včely robotnice zvyknú žiť počas leta až šesť týždňov a v zime päť a viac mesiacov. Včelia kráľovná, je jediná plodná včela v kolónii, iba támôže žiť niekoľko rokov. Sú obrovské v porovnaní s včelami bežnej veľkosti! Ich veľkosť je 17 až 20 mm.